Новости Украины

Місцеві вибори на Сумщині: Як еліти хочуть розділити область з Зеленським Місцеві вибори на Сумщині: Як еліти хочуть розділити область з Зеленським depo.ua https://www.depo.ua/favicon.ico depo.ua фото: facebook.com Спроба самоспалення селянина з Сумщини на ганку Офісу президента цілком може стати фактором, який нарешті з
Місцеві вибори на Сумщині: Як еліти хочу…
фото: facebook.com

Спроба самоспалення селянина з Сумщини на ганку Офісу президента цілком може стати фактором, який нарешті змусить владу звернути увагу на найнещасніщу область в Україні.

Вже скоро рік як на Банковій не можуть знайти людину, яку б можна було призначити головою Сумської ОДА. Відсутність визначеності і бодай найменша увага з боку центральної влади провокують 'розбрід та шатання' у місцевих елітах, що завдає цілком відчутної шкоди всій області.

Обділена любов'ю

Селянин з Білопільського району Олександр Бурлаков, виявляється, зробив для своєї малої батьківщини Сумщини більше, аніж перед тим спромоглися зробити всі чиновники та впливові представники області. Адже незабаром після інциденту від президента вже вийшло кілька сигналів у бік сумських еліт.

Так, за словами прессекретаря президента, його Офіс направив запит до Національної поліції та Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру з проханням у межах компетенції розглянути порушені заявником питання. Чиновників просять ужити заходів реагування і про результати повідомити заявника та Офіс президента.

Одночасно президентська канцелярія спрямувала промінь гніву і до Сум, спонукаючи Сумську ОДА всебічно розглянути звернення Бурлакова і в разі виявлення порушення його прав вжити заходів до їх поновлення. Але Банковій потрібно бути готовою, що з Сум прийде відповідь у вигляді сором'язливого стискання плечима: навряд чи хтось з області просто відчуває себе бодай скільки-небудь в силі виконувати найвищі настанови - в тому числі й в частині захисту беззахисних селян.

Безініціативність місцевої влади обумовлена відсутністю в області реального центру впливу, який може ухвалювати рішення і відповідати за їх реалізацію. Таким центром після перемоги Зеленського обіцяв стати колишній нардеп і генерал Владислав Бухарєв. Але спочатку він був зайнятий інтригами у Службі зовнішньої розвідки, а потім у СБУ. А потім, коли втратив довіру і був випханий на пенсію, втратив можливість протягувати будь-що через київські кабінети.

Здавалося, певної сили знову набуде нардеп Андрій Деркач, який вважає північ Сумщиною своєю вотчиною і довгий час був найвпливовішою особою в області. Але йому так і не вдалося провести через погодження Зеленського свого кандидата у губернатори.

Як не вдалося це й ще одному вцілілому нардепу з попередньої епохи, Ігорю Молотку, який є другим окрім Деркача переможцем-мажоритарником - всі інші мандати відхопили 'Слуги народу'.

Останні, незважаючи на свою чисельну перевагу, є представниками когорти 'зелених кнопочек', які не мали і не мають реальних важелів впливу на ситуацію і хоч би найменшої можливості щось відстоювати на рівні уряду і ОП.

Це впливає і на присутність партії влади в області. А точніше - на її відсутність. Адже жодних проявів того, що в області є якась партійна організація і хтось може говорити від імені партії - немає. Формальний провідник 'Слуги народу' списочник Михайло Ананченко прекрасно порається з місією дисципліновано голосувати за всі проекти у Верховній Раді, але тут, на Сумщині, відзначається, можемо припустити, хіба що збудженням у нестриманих місцевих активістів шаленого бажання порихтувати йому обличчя. І якщо на початках Ананченку якось вдавалося надувати щоки завдяки близькості до Бухарєва, то з відходом останього від активного впливу, нардеп також здувся. Тож неприкритим залишаються одночасно і владно-виконавчий, і партійний напрямок, які могли б засвідчити владу Зеленського.

Хрестоматійним прикладом недолугості може стати і зальот депутата-мажоритарника Миколи Задорожнього. Цей кадр нещодавно потішив область, втрапивши у скандал з місцевими суддями: Микола Миколайович зрозумів наявність у себе депутатського мандату як привід вирішувати справи по суті. І написав в апеляцію чесного листа від свого імені з вимогою розв'язати одну справу у відповідності з його баченням.

За що й наразився на заяву у ДБР з боку голови апеляційного суду області зі скаргою на прямий тиск на суд та втручання у правосуддя. Згодом у справу включилася й Вища рада правосуддя, яка має намір домогтися від Офісу генпрокурора та самої Верховної Ради аби ті поставили на місце заповзятого 'рішалу'.

'Батьківщина' Молотка

Тим часом на фоні такого безвладдя в місцевому політикумі відбуваються процеси, які швидше нагадують гниття і розкладання. Прикладом такого є перехід місцевої 'Батьківщини', чиї позиції на Сумщині завжди були потужними, під вплив вже згаданого вище колишнього регіонала Ігоря Молотка.

У соцмережах місцеві жартують, що справи у основному офісі Юлії Володимирівни йдуть настільки кепсько, що доводиться вже навіть виставляти на реалізацію обласні організації. Не беремося судити, наскільки це відповідає дійсності. Але те, що днями керівником обласної 'Батьківщини' замість мера Сум Олександра Лисенка став наближений до Молотка підприємець Вадим Лисий - є фактом.

Активність нардепа на місцевому політичному фронті пояснюється розумінням ним того, що без партійного прикриття дуже важко зберігати вплив на процеси. Володіння ж 'Батьківщиною', для якої Сумщина є одним з опорних регіонів, дозволяє Молотку на майбутніх місцевих виборах застовбити за собою певні частки в управлінні місцевими радами.

А також замахнутись на утвердження своїх мерів в ключових містах. В тому числі і замахнутись на мерство в обласному центрі, адже одним із реальних претендентів на цю посаду залишається старий товариш Молотка, екс-губернатор області часів Януковича Юрій Чмирь. Спираючись на Молотка з його партією і медійним ресурсом у вигляді місцевого телеканалу, Чмирь цілком може посунути з п'єдесталу нинішнього мера Олександра Лисенка. Як його вже посунули з керівної посади у партійній структурі.

Журба Лисенка

Мер Сум, який вже двічі виборював цю посаду, є в певному сенсі улюбленцем долі: численні факапи і скандали, у які він з завидною регулярністю потрапляє, помножені на явну безгосподарність і падіння міста у прірву комунального занепаду, не призводять до кардинального падіння його рейтингів.

Йому сходять з рук випадки 'комунальної' загибелі немовлят у ліфтах, снігові блокади міста, корупція в мерії, кримінальні справи стосовно нього самого та його заступників, 'кидки' ділових та політичних партнерів та багато іншого. Навколо Лисенка кружляюють прокурорські та інші правоохоронці, з ним всерйоз намагався боротись колишній губернатор Клочко, в бік мера лунають ніщівні епітети та порівняння. Але він тримається. І навіть дозволяє собі робити такі кадрові та бюджетні 'фінти', яким би позаздрили й винахідники відмазок з офісу київського мера Віталія Кличка.

Наразі, незважаючи на високий рейтинг Лисенка, його перспективи йти у мери від 'Батьківщини' виглядають доволі невпевнено. А це може вплинути і на шанси перемогти.

Багато що у цьому виборчому розкладі залежатиме від того, кого висуне 'Слуга народу'. Враховуючи, що своєї кандидатури у партії наразі немає, її доведеться або стрімко вирощувати, або робити ставку на когось з вже більш-менш розкручених місцевих діячів. Але та аморфність, яку демонструє центральний офіс партії щодо Сум, дозволяє припустити: реального місця у боротьбі, що розгорнеться між вже сформованими кандидатами для 'Слуги народу'.

І навіть якщо вже завтра Зеленський призначить 'в доску свого' і при цьому з хоч маломальською здатністю управляти процесами, навряд чи вдасться викормити достойного претендента.

Губернаторська епопея

А губернатора, яким вже мало не став висуванець прем'єра Гончарука і колишній керівник апарату Сумської ОДА Дмитро Живицький, знову на горизонті не видно.

Загалом кількість претендентів, чиї прізвища розглядалися під час кастингу, перевалила за три десятки. При цьому через кабмін, погодження якого є обов'язковою умовою призначення, пройшло як мінімум п'ять претендентів. Кожен з них вже був на низькому старті, але в останній момент щось ламалося.

Спочатку своїх кандидатів проводив по процедурі Владислав Бухарєв. Але більшість з них відкидалася ще на етапі попереднього добору. Пробував свої сили і Андрій Деркач. До речі один з найймовірніших кандидатів, місцевий викладач вишу Сергій Леонов, 'спалився' в останній момент саме на токсичних бізнес-зв'язках з Деркачем, які він намагався в останній момент вичистити зі своєї біографії.

Найживучіший претендент, Дмитро Живицький, пробував взяти висоту також ще з моменту початку каденції Зеленського. В той момент він обіймав посаду заступника голови і керівника апарату Сумської ОДА. Але був збитий - не в останню чергу завдяки зусиллям нинішньої виконувачки обов'язків Ірині Купрейчик, якій, за деякими даними, симпатизує міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, чийого впливу виявляється досить для блокування призначення губернатора.

Після першої невдачі Живицький перебрався під крило свого старого товариша і партнера Олексія Гончарука і влаштувався у Києві першим заступником міністра територій. Але раптова заміна Бабак на Шмигаля, який має своє бачення щодо здібностей Живицького, змусила останього шукати собі нове застосування. І знову виникла ідея просунути Дмитра на Суми.

Але щось зламалося і на цей раз, адже вже більше двох тижнів минуло з моменту проходження його кандидатури через уряд, а президентського указу так і не сталося. Цілком ймовірно, що й не станеться.

Тим часом всі ключові посади в області продовжують займати послідовні прихильники Петра Порошенка. Всі заступники губернатора лишаються з його часів. Відповідно департаментами та управліннями керують ті ж самі оголтілі порохоботи, які кували перемогу Порошенка проти Зеленського. На своїх місцях залишаються і майже все ті ж голови РДА або їх заступники у статусі в.о.

Все той же голова обласної ради, який в результаті спецоперації під прапорами БПП змінив на цій посаді батьківщинця Семена Салатенка, досі тримає під собою всю вертикаль установ і підприємств, що перебувають у віданні облради. Щоправда Володимир Токарь змінив партійну орієнтацію, питулившись до 'Нашого краю'. Але суті розстановки сил це ніяк не змінило.

В таких умовах несподіване самоспалення селянина, який вже багато років щось вимагає собі від влади, може сильно струсонути область - передусім в контексті зростання пріорітету області в протоколах ОП. Може це й стане приводом якось розворушити наше сумське болото і дати йому бодай якийсь імпульс для зміни парадигми цієї 'забутої богом і владою' області.

Читайте також про вибори:

Крим, вода і нафта: Навіщо Коломойський відправив Дубінського в Херсон

Місцеві вибори у Дніпрі: Що задумав Філатов і який план у Зеленського

Місцеві вибори на Донбасі: Як 'слуги' зійдуться влобову з колишніми 'регіоналами'

Місцеві вибори в Одесі: Куратори 'зелених', 'Голос' і війна в мерії

Передвиборче Запоріжжя: З якої психозброї 'слуги' гатитимуть по Буряку

Місцеві вибори у Львові: Хитрий план Садового, кандидат від Зеленського і шанси Кошулинського

Місцеві вибори: Чому Закарпаття може стати найбільшим розчаруванням 'Слуги народу'

Місцеві вибори: Як готуються політики і партії в Києві

Вибори на Харківщині: Чому прибрали Кучера і хто 'ліпитиме' нових 'слуг'

Смотрящі від Зеленського: Як 'Слуга народу' готується до місцевих виборів

'Квартал', Коломойський та 'соросята': Хто ті смотрящі від 'Слуги народу', які їдуть в регіони

Поделиться:

Только авторизованные пользователи могут оставлять комментарии

Комментарии

0
Ещё никто не оставлял комментриев к этой статье.

Список лент×

Для управления лентами необходима

Авторизация

Обратите внимание×

Еще больше новостей ,
персональная лента ,
без регистрации...
Попробуйте наше мобильное приложение

 FromUA.NEWS