Новости Украины

Томос для України: як розібратися з Москвою та обійтися без війни - новини України Томос для України: як розібратися з Москвою та обійтися без війни - новини України Народна Правда https://narodna-pravda.ua/favicon.ico Народна Правда https://narodna-pravda.ua/wp-content/uploads/2018/10/1462214062_3398649-1.jpg https://narodna-pravda.ua/wp-content/uploads/2018/10/1462214062_3398649-1.jpg Популярний блогер і мандрівник Євген Іхельзон, засновник проекту “Я люблю Азію”, відомий тим, що вже десять років возить українців
Томос для України: як розібратися з Москвою та обійтися без війни - но

Популярний блогер і мандрівник Євген Іхельзон, засновник проекту “Я люблю Азію”, відомий тим, що вже десять років возить українців екзотичними країнами світу.

Однак у сферу інтересів Євгена входять також релігієзнавство та культурологія, їх він вивчає безпосередньо під час своїх постійних подорожей.

У ці дні Україна переживає події, пов’язані з томосом, отриманням автокефалії українською церквою.

Читайте також: Томос для України: опубліковано повний текст рішення Вселенського патріархату

В інтерв’ю журналісту НАРОДНОЇ ПРАВДИ Євген Іхельзон розповів, чому він хоче, але побоюється отримання томосу, порівняв УПЦ Московського патріархату з військовою базою на території України та пояснив, на кого орієнтовані білборди президента Петра Порошенка «Армія! Віра! Мова!»

– Є думка, що томос – це спроба ще раз розділити українців, додати до всіх наших проблем конфронтацію релігійну. Що думаєш з цього приводу?

– Українська історія з томосом – це взагалі не релігійна історія. Те, що в першу чергу про це говорять політологи, свідчить: це більшою мірою політичне питання.

Україна, щоб вижити, всерйоз стурбована безпекою. Багатьом здається, що Українська православна церква (Московського патріархату) представляє державу, яка веде проти нас війну. Адже логічно припустити, що церква, повністю залежна від держави, відстоює інтереси цієї держави, Росії, на всіх територіях, де є її представництва.

В теперішній політичній ситуації це небезпечно. І цей церковний розділ, розрив (томос від грецького «різати», «ділити», – НП) вирішує одне з питань нашої безпеки.

– Вражає швидкість з якою процес запустили. І Росія не змогла зробити Константинополю «пропозицію, від якої не можна відмовитися»…

– Так. Зіткнулися дуже серйозні політичні інтереси, впливові сили в питанні автокефалії грають на боці України.

– Чи можна вважати Україну православною країною? Ти помічав, що за томос стали “топити” знайомі, які до 2014 року точно були поза будь-якими конфесіями? Як це пояснити?

– Тут важливо, ким українці вважають самі себе. Згідно із соцопитуваннями, в нас три чверті віруючих, з них трохи менше 70% – православні. І неважливо, чи дотримуються вони обрядів (причащаються, сповідаються), важливо, що вони самі вважають себе православними. Тому весь цей політичний посил звернений до них: закликають до того, щоб люди відчули себе причетними.

З приводу баталій у соцмережах. Я просто ігнорую всю навколорелігійну маячню через те, що мені малоцікаво, коли на серйозні теми висловлюються неспеціалісти. Але повторюся: люди стурбовані, вони відчувають небезпеку від МП – ця небезпека була очевидною під час боїв за Донбас, коли церкви стали військовими базами.

Для них у цій дискусії головне, щоб держава не розвалилася, щоб не почалася громадянська війна – навіть якщо люди не зізнаються в цьому. А релігія – є Бог, немає Бога – це друге питання.

– “Армія! Віра! Мова!” Ти побував у п’ятдесяти країнах, відчував різноманіття культур людства. Як тобі така агітація? Невже українців цим можна пройняти?

– На жаль, передвиборча кампанія президента спрямована на консервативну частину населення, на так званий “консервативний середній клас” (є і такий прошарок). З точки зору майна це середній клас, але ціннісно він перебуває в консервативній парадигмі.

Напевно, я змушений буду голосувати за Порошенка, тому що не бачу альтернативи, але його кампанія проходить під явно застарілими гаслами.

Томос для України: як розібратися з Москвою та обійтися без війни

Євген Іхельзон медитує в Західних Бхатах. Фото Ярослава Гребенюка

– Ти бачиш в історії аналогії з нашим “релігійним” випадком?

– Не можу пригадати аналогів. Просто скажу: в багатьох країнах церкви відділились від свого “материнського лона” – і нічого, живуть, служать. Наприклад, на Філіппінах є католицька церква, яка не підпорядковується Папі Римському. І все в них добре, є майно, є парафіяни.

Ще скажу. Конфлікти в релігії – це область думок, не область точних наук. Якщо “два на два” доводиться легко, то релігійні постулати є такими, що слабко доводяться: “Чи потрапиш ти до раю, якщо церква, де ти хрестився, не визнана Папою?”

Тому конфлікт розпалити легко, а завершити важко – його не поясниш законами математики.

– Так все ж: ти підтримуєш томос?

– Ще потрібно сказати про майнові питання. Я хочу, щоби пам’ятки архітектури, які знаходяться у володінні церкви, повернулися в державну власність, стали музеями. Церква не може забезпечити їх збереження. Пластиковими вікнами та прибудовами знищуються пам’ятки давнього зодчества, що знаходяться в списку ЮНЕСКО

Я підтримую українську автокефалію і хочу, щоб відбулося повернення майна. В той же час я боюся, що це повернення буде пов’язане з напруженістю та навіть із кривавими подіями.

Я хочу автокефалію, хоча і боюся цього. Але і так, як є, не можна залишати. МП – це як військова база на твоїй території. Є “військова база”, а є “духовна база”.

– І військову базу можна взяти – як в Криму – мирно, а можна, як в Луганську брали прикордонні застави, – штурмом.

– Ось про це я і думаю. Ми не витримаємо ще одного конфлікту – через церкву, нам це не підходить.

Так що я – за перший варіант. Наприклад, що до 2030 року МП існує, а потім виїжджають з України назавжди.

Розмовляв Ярослав Гребенюк

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Оцініть цей матеріал 1 Зiрка2 Зiрки3 Зiрки4 Зiрки5 Зiрок (5 голосiв, середній бал: 3,20 iз 5)
Loading...
Поделиться:

Только авторизованные пользователи могут оставлять комментарии

Комментарии

0
Ещё никто не оставлял комментриев к этой статье.

Список лент×

Для управления лентами необходима

Авторизация

Обратите внимание×

Мы определили, что вы зашли с Android устройства
Попробуйте наше мобильное приложение

 FromUA.NEWS